Cim Tohumu Satin Al, Çim Alan Tesisi

Online Satın Al

Hazır Rulo Çim

Satın Almak İçin Tıklayınız...
 • Villa bahçelerinde güzel bir görünüm elde etmek için kullanılabilir.
 • Karışım Oranları %70 Festuca arundinacea, %20 Poa pratensis, %10 Lolium Perenne
 • Barenburg Menşei
 • Rulo şeklinde gönderimektedir
 • Paletli bir şekilde streçlenerek gönderilmektedir.

Hazır Çim Kalıpları ile Çimleme Nasıl Yapılır?

Bu yöntem oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir fakat tesis maliyeti diğerlerine nazaran çok fazladır.Kısa zamanda alanın çimlenmesi sağlanır . Son zamanlarda İlimizin park ve bahçelerinde sık sık rastlamaktayız.


Bu yöntemde çim kalıpları alana getirilmeden evvel çok iyi alan hazırlığı yapılmalıdır. Toprak yapısı bitki köklerinin hemen yayılabileceği yapıda olmalıdır. Toprağın zenginleştirilmesi gerekmektedir. Bunu da alanımıza dekara 6 ton iyi yanmış çiftlik gübresi sererek yapabiliriz. Daha sonra alanımızda yabancı ot temizliği için fumigasyon veya ot öldürücü ilaçlarla ilaçlama yapılır. Daha sonra m² ye 60 gr triple superfosfat vererek toprak hazırlığı yapılır. Toprağın zenginleştirilmesi işleminden sonra mükemmel bir tesviye yapılması gerekmektedir. 


Günümüzde çim rulolarını hazırlayıp satan birçok şirket bulunmaktadır. Bunlara verilecek sipariş üzerine hazırlanmaktadır. Bunlar genelde belli standartlarda olmaktadır.Genelde30x30 30x60 30x90 ölçüleri kullanılmaktadır. Bunlar rulo haline getirilmektedir.Rulolar 24 saatten fazla bekletilmemelidir.  Eğer  daha fazla bekletilmesi söz konusu ise rulolar gölge bir alanda açılarak serilmeli ve gerekirse sulama yapılmalıdır. 


Kalıpların serilmesi işlemler çok aşırı sıcaklarda donlu havalarda ve susuz zamanda yapılmaması gerekir. Kalıplar serilirken çiğnenmemesine dikkat etmek gerekir. Basma durumunda kalırsak geniş bir tahta parçasının üzerine basabiliriz. Rulolar serildikten sonra yapacağımız iş çim kökleri toprağa tutununcaya kadar bol bol sulama yapmak gerekir. Döşemeden 1 hafta sonra çimimizin fazla ıslak olmadığı zamanda silindirleme işlemi yapılır.


Satın Almak İçin Tıklayınız...7Karışım GARDEN PALACE Çim Tohumu

Satın Almak İçin Tıklayınız...
 • Çok ince dokulu ve koyu yeşil renklidir. Yüksek kalitede yeşil alan oluşturur.
 • Basılmaya, sert iklim şartlarına ve kısa biçilmeye dayanıklıdır.
 • Hastalıklara karşı dirençlidir.

Karışım Oranları 
-------------------------------------- 
% 15 Lolium perenne AMADEUS 
% 15 Lolium perenne DISCO 
% 25 Poa pratensis GERONIMO 
% 15 Festuca rubra commutata KOKET 
% 15 Festuca rubra rubra FRANKLIN 
% 10 Festuca ovina CRYSTAL 
% 5 Agrostis tenuis TRACENTA 

 

10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
 

ÇİM BAKIM TAKVİMİ

OCAK

Ocak ayı içinde çim alanınız için yapabileceğiniz tek şey dökülen yaprakları temizlemektir. Bu yağışlı ve çoğunlukla soğuk dönemde çimleriniz için yapabileceğiniz pek fazla bir işlem yoktur. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Donmuş çimlerin ve alanınızda oluşan göllenmelerin üzerinde yürümeyin. Bunlar alanınıza zarar verir. Ocak ayı alanınızda kullandığınız aletleri, makinaları bakımdan geçirmeniz için ideal bir aydır.

ŞUBAT

Ilıman bölgelerde çim bakım zamanı Şubat ayı içinde başlayabilir. Ortaya çıkan solucanlarla savaşa yine bu ay içinde başlayabilirsiniz. Ancak Mart ayı gelmeden alanınızda biçim yapmayın. Eğer ekim yapmayı planlıyorsanız, havalar iyi gittiği sürece Şubat ayı içinde toprağınızı hazırlamaya başlarsınız. Şubat ayının ikinci yarısında Ege ve Akdeniz bölgesinde ekim yapmaya başlayabilirsiniz.

MART

Çim alanlarda çalışma programı aslında Mart ayında başlar. Çimlerin büyümeye başladığı, hava ve toprak durumlarının iyi olduğu bu dönemde, dökülmüş yaprakları ve alanınızdaki çöpleri temizlemek için tırmıklama yapın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tırmıklarken çime zarar vermemektir. Kış ayları boyunca ayaza maruz kalmış çimleri silindirlemek iyi bir yoldur. Bu ay içinde yapacağınız ilk biçimde çiminizin üst kısmından alın. Bu dönemde yapılacak alçak biçim alanda sararmalara neden olabilir. Biçim için alanın kuru olduğu bir günü seçin. Bu ay için ayda iki biçim yeterli olacaktır. Mart ayı içinde yapılacak tek iş biçim değildir. Alanda hastalık olup olmadığını da bu ay içinde gözlemleyebilirsiniz. Eğer gerekli ise ilaçlama yaparsınız.

NİSAN

Gübreleme ve zararlı mücadelesi çimlerinizin ve zararlıların hızla büyüdüğü Nisan ayı sonuna doğru başlar. Toprak sıcaklığının arttığı Nisan ayının ikinci döneminde çimlerinize Amonyum Nitrat uygulamanız faydalıdır. Bu ay içinde çimlerinizin fazla uzamasını engelleyecek sıklıkta biçim yaparsınız. Yine de ev bahçelerinde çimlerinizin boyunu 2.5 cm den aşağıya indirmeyin. Nisan ayı kıştan zarar görmüş bölgeler için ara ekim yapılmasının uygun olduğu bir aydır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bu ay içinde ekim yapılabilir.

MAYIS

Mayıs ayı ile birlikte daha sık biçime başlarsınız. Çimlerinizin boyunu daha kısaltabilirsiniz. Bütün aylar içinde Mayıs ayı zararlılarla savaş için en uygun aydır. Zararlılarla savaş için havanın iyi olduğu bir günü seçmeyi unutmayın. Ayrıca çiminiz kuru, toprağınız ise nemli olmalı. Çim ekimini Mayıs ayının ikinci yarısına kadar tamamlamalısınız. Çim alanınıza azot takviyesi yapabilirsiniz. Bu ay içerisinde toprak genellikle nemlidir ama bazen kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir durum meydana gelirse çimlerinizde bir problem meydana gelmesini beklemeden sulamaya başlayın.

HAZİRAN

Haziran ayı içersinde kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşırsanız, biçim boyunuzu daha uzun tutun. Haziran ayıyla birlikte yaz gübrelemesi zamanı başlar. Eğer çiminizde renk değişiklikleri ortaya çıkmışsa Amonyum Nitrat kullanabilirsiniz. Bazı zararlılar Mayıs ayı içerisinde yaptığınız zararlı savaşından kurtulmuş olabilir. Haziran ayı bunlarla savaşmak için uygun bir dönemdir.

TEMMUZ

Temmuz ayı içinde düzenli olarak biçime, sulamaya ve tırmıklamaya başlayın. Ev bahçeleri için Temmuz ayının en büyük problemi ailenin tatile gitmesidir. Evinizden uzak kaldığınızda bahçenizle ilgilenecek ve biçim yapabilecek bir yardımcı bulmaya çalışmalısınız. Eğer Haziran ayı içerisinde gübreleme yapmamışsanız ve yeterli suyunuz var ise azot uygulaması yapabilirsiniz.

AĞUSTOS

Ağustos ayında da Temmuz ayında yapılan işlemler devam ettirilir. Siz tatildeyken bahçeniz bakımsız kalmışsa yapılacak en iyi şey çimlerin boyunu hemen kısaltmamaktır. İlk önce hafifçe üst kısımlarını biçin bir kaç gün sonra çimlerinizin boyunu kısaltmaya başlayın. Ağustos sonralarına doğru ekim işlemlerine başlayabilirsiniz. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde son gübreleme yapılmalıdır.

EYLÜL

Çim bakımında sonbahar programı Eylül ayıyla başlar. İlk yapılacak iş çimlerin boyunu sonbahara uygun bir boya alçaltmaktır. Solucanlar bu ay içinde aktif duruma gelirler. Bu dönemde ortaya çıkabilecek zararlılar için zirai ilaç bayilerinin tavsiye edeceği ilaçlar kullanılabilir. Eylül ayı bütün bölgelerimizde tohum ekmek için en uygun aydır. Eylül ayının birinci yarısında Ege ve Akdeniz Bölgelerinde son gübreleme yapılmalıdır.

EKİM

Ekim ayı içinde düzenli biçim sona erer. Çim alanınızın üstüne dökülen yapraklar temizlenmediği takdirde çiminize zarar verir ve solucan probleminin artmasına neden olur. Bunun için alanınızı süpürmeyi ihmal etmeyin. Ekimin birinci yarısında tohum ekim işi sona erer.

KASIM

Kasım ayı içerisinde çim alanınızda yapacağınız işlemler oldukça azalır. Bu işlemler alanınızı yapraklardan ve diğer çöplerden temizlemek ve eğer alanınızda solucan varsa ilaçlama yapmaktır. Eğer istenirse alanınızı kıştan korumak için yanmış, elenmiş ve fumige edilmiş çiftlik gübresi serilebilir. Ayrıca Kasım ayında bahçeniz için kullandığınız bütün alet ve makinaları temizleyip, kaldırmaya başlayabilirsiniz.

ARALIK

Aralık ayı yoğun geçen bir bakım döneminden sonra dinlenme zamanını müjdeler. Dikkat edilecek en önemli nokta ıslak veya donmuş çim alana zarar vermekten kaçınmaktır.

10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...

Ulusoy Mommersteeg 6 Karışım CLASS Çim Tohumu
 
 • Her türlü yeşil alanda ve gölge alanlarda kullanabileceğiniz karışım çim tohumudur.
 • Basılmaya, kısa biçilmeye, sıcağa ve soğuğa çok dayanıklıdır.
 • Bütün bölgelerimizde yüksek performans gösterir.
 • Gölgeye Toleranslı
 • Büyüme Hızı Yavaş
 • Basılmaya Dayanıklı
 • Kısa Biçime Dayanıklı
 • Sıcağa ve Soğuğa Dayanıklı
 • Koyu Yeşil
10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
 


Karışım Oranları 
-------------------------------------- 
% 30 Lolium perenne OVATION 
% 15 Poa pratensis GERONIMO 
% 20 Festuca rubra rubra FRANKLIN 
% 20 Festuca rubra commutata KOKET 
% 10 Festuca ovina CRYSTAL 
% 5 Agrostis tenuis HIGLANDBENT10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...


5M Çim Tohumu 


Satın Almak İçin Tıklayınız...

%30 Lolium perenne

%10 Lolium perenne

%15 Poa pratensis

%25 Festuca rubra rubra

%20 Festuca rubra commutata

Çim Tohumu Karışım Özellikleri

- Koyu yeşil renklidir.
- Kısa biçime uygundur.
- Basılmaya ve hastalıklara dayanıklıdır.
- Zorlu kış şartlarına karşı dayanıklıdır.
- 4 Mevsim yeşil rengini muhafaza eder.

Çim Tohumu Kullanım Alanları:
Bahçeler, parklar, toplu konutlar, refüjler,spor sahaları ve diğer çevre düzenlemeleriSatın Almak İçin 
Tıklayınız...

5 Karışım PLAZA Çim Tohumu 

10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...


5 MİX PLAZA

Karışım Oranı

% 35 Lolium perenne 
% 25 Festuca rubra rubra 
% 25 Festuca rubra com. 
% 10 Festuca ovina 
% 5 Poa pratensis 

Park, bahçe, oyun alanı ve rakımı yüksek alanlarda güvenle kullanılır.
Basılmaya ve kısa biçime dayanıklıdır.
Kuvvetli, sıkı ve homojen gelişen, koyu yeşil bir yapıya sahiptir.


10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...4M GOLD Çim Tohumu


 Satın Almak İçin Tıklayınız...
 

%35 Lolium perenne

%20 Festuca rubra commutata

%25 Poa pratensis

&20 Festuca rubra rubra

* Bu karışımda son jenerasyon varyeteler kullanılmıştır

Çim Tohumu Karışım Özellikleri

- Alışılmışın dışında bir çim alana sahip olmak isteyenler için tasarlanmış yeni bir karışımdır. 
- Rengi çok koyudur. Bu özelliği ile diğer dörtlü karışımlar arasında ilk anda göze çarpar.
- Bu karışım içerisinde kullanılan çim tohumları, deneme alanlarımızda koyu renk, sık doku, çabuk yapılanma, hızlı kaplama, yavaş büyüme hızı ve hastalık dayanımı konularında en üstün performans gösteren ve birbiri ile uyum içinde olan çeşitlerden seçilmiştir.
- Karışım içerisindeki rizomlu varyetelerin toplam oranı %45’tir. Rizomlu bitkiler kol atarak alanda hasar görmüş, boşluk oluşmuş alanları doldurur. Rizomlu içeriği sayesinde kendini yenileme kabiliyeti yüksektir. Çok derin hasarlar dışında ara ekime gerek kalmaz.
- Basılmaya çok dayanıklıdır. Üzerine yoğun olarak basılan alanlar için idealdir.
- Yavaş büyüme hızı sayesinde çok sık biçime ihtiyaç duyulmaz. Fakat arzu edildiği takdirde kısa biçilebilir. Kullanılan varyetelerin kısa biçime karşı dayanıklılığı arttırılmıştır.
- Yaprak lekesi, dollar spot ve kahverengi yama hastalığı gibi sık görülen hastalıklara karşı dayanımı yüksektir.
- Zorlu kış şartlarına karşı toleranslıdır.

Çim Tohumu Kullanım Alanları:
Bahçeler, parklar, toplu konutlar, spor sahaları ve diğer çevre düzenlemeleri
 
 Satın Almak İçin Tıklayınız...

4 Karışım REFUGE Çim Tohumu


4 MİX REFUGE

Karışım Oranı

% 30 Lolium perene 
% 20 Festuca rubra rubra 
% 40 Festuca arundinacea 
% 10 Festuca rubra com. 

Park, bahçe ve spor alanları, refüj, tuzluluk problemi olan alanlarda güvenle kullanılır. 
Basılmaya, sıcağa, soğuğa kuraklığa ve biçilmeye dayanıklıdır. Kuvvetli, sıkı ve homojen gelişen bir yapıya sahiptir.
Basılmaya dayanıklı, kuvvetli, sıkı ve homojen gelişen bir yapıya sahiptir.

10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
4M GOLD Çim TohumuSatın Almak İçin Tıklayınız...
 

%35 Festuca arundinacea

%35 Festuca arundinacea

%20 Lolium perenne

%10 Poa pratensis

* Bu karışımda son jenerasyon varyeteler kullanılmıştır.

Çim Tohumu Karışım Özellikleri

- Susuzluk, sıcaklık, tuzluluk ve yıpranma gibi zorlu şartlar altında çok iyi sonuç verdiği gibi sık ve ince dokusuyla ön plana çıkar.
- Az bakım ile yüksek performans sağlar.
- Güçlü kök yapısına sahiptir.
- Koyu yeşil renklidir.
- Basılmaya dayanımı çok yüksektir.
- Yeşil alanınızda su problemi yaşıyorsanız bu karışım sizin için bir numaralı seçenektir.

Çim Tohumu Kullanım Alanları:
Susuzluk, sıcaklık, tuzluluk ve yıpranma gibi problemlerden bir ya da bir kaçının mevcut olduğu tüm çevre düzenlemelerinde rahatlıkla kullanılabilir.


Satın Almak İçin Tıklayınız...

4 Karışım PARK Çim Tohumu 

Karışım Oranı

% 40 Lolium perenne 
% 35 Festuca rubra rubra 
% 20 Festuca rubra com. 
% 5 Poa pratensis 

Park, bahçe ve spor alanlarında güvenle kullanılır.
Basılmaya ve kısa biçmeye dayanıklıdır. Kuvvetli, sıkı ve homojen gelişen, koyu yeşil bir yapıya sahiptir.

10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız... 
4M STAR Çim Tohumu


 

%40 Lolium perenne

%30 Festuca rubra rubra

%15 Festuca rubra commutata

%15 Poa pratensis

Çim Tohumu Karışım Özellikleri

- Çabuk yapılanır. Kısa zaman içinde yeşil alan görüntüsüne sahip olmanızı sağlar.
- Yavaş büyür, geç biçime gelir.
- İnce dokuludur.
- Üzerine yoğun olarak basılan alanlar için idealdir.
- Kısa biçime dayanıklıdır.
- Zorlu kış şartlarına toleransı yüksektir.

Çim Tohumu Kullanım Alanları:
Bahçeler, parklar, toplu konutlar, refüjler,spor sahaları, çocuk oyun alanları ve diğer çevre düzenlemeleri

Satın Almak İçin Tıklayınız...3 Karışım GARDEN Çim Tohumu 


10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...

3 MİX GARDEN

Karışım Oranı


% 50 Lolium perenne 
% 40 Festuca rubra rubra 
% 10 Poa pratensis 

Park, bahçe ve spor alanlarında güvenle kullanılır.
Basılmaya dayanıklı, kuvvetli, sıkı ve homojen gelişen bir yapıya sahiptir
.10/+ kg Satın Almak İçin Tıklayınız...
1-9 kg Satın Almak İçin Tıklayınız...


3M Çim Tohumu 


 

%70 Lolium perenne

%20 Festuca rubra rubra

%10 Poa pratensis

Çim Tohumu Karışım Özellikleri

- Çok hızlı yapılanır.
- Sık dokuludur.
- Çabuk yapılanmasından dolayı yeni ekildiği dönem içinde yabancı ot gelişimini önler.
- Her türlü iklim şartında iyi performans gösterir.
- Kışa dayanıklıdır.
- Basılmaya dayanıklıdır.
- Hastalıklara karşı toleransı yüksektir.

Çim Tohumu Kullanım Alanları

Şev stabilizasyonu, refüjler, toplu konutlar, bahçe ve parklar, çocuk oyun alanları

 
Satın Almak İçin Tıklayınız...

Lolium perenne OVATION İngiliz Çimi


 
 • Başlangıçta hızlı gelişen ve çabuk çıkan bir çeşittir.
 • Çiğnenmeye ve yıpranmaya dayanıklıdır.
 • Yabancı otların çıkışına izin vermeyen bir çeşittir. Orta yeşil renktedir.
 • Çok yıllık bir çim olan bu tür, Avrupa'nın pek çok yerinde Asya ve Afrika'nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişir.
 • Avrupa, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda'da kültüre alınan ve yaygın olarak yetiştirilen en önemli çim türlerindenbiridir.
 • Üretimin ilk yılında en yüksek ürünü verir.
 • Otlatma yapılan alanlarda, meralarda iyi gübrelendiğinde, kışın çok sert geçmediği koşullarda ve iyi yetiştirme koşulları sağlandığında dayanıklılığı en iyi varyetelerden biridir.
 • Baklagillerle olan karışımlar da bu tür, diğer türlere göre çok daha hızlı adapte olabilir ve hızlı çimlenebilme özelliği ile çıplak alanlar da tercih edilir.
 • Bataklıklar haricinde her çeşit toprak koşulunda kültüre alınabilir.
 • Varyetelerin performansı özellikle çimlenme zamanı, kalıcılığı, (devamlılığı) ve kışa karşı dayanıklılığı ile dikkati çeker. 
Satın Almak İçin Tıklayınız...


 

Çok yıllık bir çim olan bu tür, Avrupa'nın pek çok yerinde Asya ve Afrika'nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişir. Avrupa, Kuzey Amerika ve Yeni Zelanda'da kültüre alınan ve yaygın olarak yetiştirilen en önemli çim türlerinden biridir.

Üretimin ilk yılında en yüksek ürünü verir. Otlatma yapılan alanlarda, meralarda iyi gübrelendiğinde, kışın çok sert geçmediği koşullarda ve iyi yetiştirme koşulları sağlandığında dayanıklılığı en iyi varyetelerden biridir.

Baklagillerle olan karışımlar da bu tür, diğer türlere göre çok daha hızlı adapte olabilir ve hızlı çimlenebilme özelliği ile çıplak alanlar da tercih edilir.

Bataklıklar haricinde her çeşit toprak koşulunda kültüre alınabilir. Varyetelerin performansı özellikle çimlenme zamanı, kalıcılığı, (devamlılığı) ve kışa karşı dayanıklılığı ile dikkati çeker.

Satın Almak İçin Tıklayınız...

Tamir Çimi Ulusoy Mommersteeg Çim Tohumu


 
 • Hızlı ve sık yapılanır.
 • Hastalıklara karşı dirençlidir.
 • Her türlü iklim şartında iyi performans verir. Kışa dayanıklıdır
 
Satın Almak İçin Tıklayınız...

 
 
Satın Almak İçin Tıklayınız...